GERY - Faculty of Geography Repository
University of Belgrade - Faculty of Geography
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   GERY
  • Geografski fakultet
  • Radovi istraživača
  • View Item
  •   GERY
  • Geografski fakultet
  • Radovi istraživača
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Kvantitativna analiza reljefa na primeru sliva Kolubare

Thumbnail
2002
48.pdf (381.3Kb)
Authors
Dragićević, Slavoljub
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Osim pomenutih kvantitativnih geomorfoloških karata postoji još nekoliko karata koje se mogu uraditi korišćenjem navedenog računarskog programa SURFER. Ako je potrebno istaći uticaj endogenih sila na većoj površini, onda se mogu uraditi i karta prvog trenda "energije" reljefa, kao i karta prvog trenda uglova nagiba. Priprema podataka za ovakvu kompjutersku analizu je slična prethodno opisanim, jedino dolazi do izvesnih pomeranja koordinata. Za potrebe potpunijeg sagledavanja faktora koji utiču na eroziju zemljišta može se uraditi i karta ekspozicije reljefa. Prvo je potrebno izvršiti pripremu podataka, a zatim se dobijaju vrednosti ekspozicija izražene u azimutima (0-360°). Pri tome severna ekspozicija ima vrednosti od 337,5° do 22,5°; severoistočna od 22,5° do 60,5° itd (Manojlović P., Dragićević S., 2001). Na osnovu iznetog može se zaključiti da su savremena kvantitativna geomorfološka istraživanja veoma olakšana upotrebom komercijalnih računarskih programa. Njima sa na daleko preciz...niji način od dosadašnjih istraživanja mogu analizirati određeni fizičko-geografski parametri, a i sam grafički prikaz istih pruža mogućnost donošenja sigurnijih zaključaka. Posebna pogodnost analiziranog programa sadržana je u mogućnosti uspostavljanja određenih modela tj. da se izmenom određenih parametara može predviđati neki geomorfološki proces i njegov intenzitet u budućnosti, kao i da se može izvršiti rekonstrukcija reljefa i određenog procesa u prošlosti. To doprinosi boljem predviđanju određenih geomorfoloških dešavanja u bližoj i daljoj budućnosti. Ovaj računarski program pruža mogućnost kombinovanja sa drugim, sličnim programima (kao što je npr. BRYCE 2), tako da u međusobnoj kombinaciji daju dosta realnu predstavu reljefa (Andonovski T., Milevski I., 1998.).

Source:
Globus, 2002, 33, 27, 65-72
Publisher:
  • Srpsko geografsko društvo, Beograd

ISSN: 0351-0050

[ Google Scholar ]
URI
https://gery.gef.bg.ac.rs/handle/123456789/50
Collections
  • Radovi istraživača
Institution/Community
Geografski fakultet
TY  - JOUR
AU  - Dragićević, Slavoljub
PY  - 2002
UR  - https://gery.gef.bg.ac.rs/handle/123456789/50
AB  - Osim pomenutih kvantitativnih geomorfoloških karata postoji još nekoliko karata koje se mogu uraditi korišćenjem navedenog računarskog programa SURFER. Ako je potrebno istaći uticaj endogenih sila na većoj površini, onda se mogu uraditi i karta prvog trenda "energije" reljefa, kao i karta prvog trenda uglova nagiba. Priprema podataka za ovakvu kompjutersku analizu je slična prethodno opisanim, jedino dolazi do izvesnih pomeranja koordinata. Za potrebe potpunijeg sagledavanja faktora koji utiču na eroziju zemljišta može se uraditi i karta ekspozicije reljefa. Prvo je potrebno izvršiti pripremu podataka, a zatim se dobijaju vrednosti ekspozicija izražene u azimutima (0-360°). Pri tome severna ekspozicija ima vrednosti od 337,5° do 22,5°; severoistočna od 22,5° do 60,5° itd (Manojlović P., Dragićević S., 2001). Na osnovu iznetog može se zaključiti da su savremena kvantitativna geomorfološka istraživanja veoma olakšana upotrebom komercijalnih računarskih programa. Njima sa na daleko precizniji način od dosadašnjih istraživanja mogu analizirati određeni fizičko-geografski parametri, a i sam grafički prikaz istih pruža mogućnost donošenja sigurnijih zaključaka. Posebna pogodnost analiziranog programa sadržana je u mogućnosti uspostavljanja određenih modela tj. da se izmenom određenih parametara može predviđati neki geomorfološki proces i njegov intenzitet u budućnosti, kao i da se može izvršiti rekonstrukcija reljefa i određenog procesa u prošlosti. To doprinosi boljem predviđanju određenih geomorfoloških dešavanja u bližoj i daljoj budućnosti. Ovaj računarski program pruža mogućnost kombinovanja sa drugim, sličnim programima (kao što je npr. BRYCE 2), tako da u međusobnoj kombinaciji daju dosta realnu predstavu reljefa (Andonovski T., Milevski I., 1998.).
PB  - Srpsko geografsko društvo, Beograd
T2  - Globus
T1  - Kvantitativna analiza reljefa na primeru sliva Kolubare
VL  - 33
IS  - 27
SP  - 65
EP  - 72
UR  - conv_436
ER  - 
@article{
author = "Dragićević, Slavoljub",
year = "2002",
abstract = "Osim pomenutih kvantitativnih geomorfoloških karata postoji još nekoliko karata koje se mogu uraditi korišćenjem navedenog računarskog programa SURFER. Ako je potrebno istaći uticaj endogenih sila na većoj površini, onda se mogu uraditi i karta prvog trenda "energije" reljefa, kao i karta prvog trenda uglova nagiba. Priprema podataka za ovakvu kompjutersku analizu je slična prethodno opisanim, jedino dolazi do izvesnih pomeranja koordinata. Za potrebe potpunijeg sagledavanja faktora koji utiču na eroziju zemljišta može se uraditi i karta ekspozicije reljefa. Prvo je potrebno izvršiti pripremu podataka, a zatim se dobijaju vrednosti ekspozicija izražene u azimutima (0-360°). Pri tome severna ekspozicija ima vrednosti od 337,5° do 22,5°; severoistočna od 22,5° do 60,5° itd (Manojlović P., Dragićević S., 2001). Na osnovu iznetog može se zaključiti da su savremena kvantitativna geomorfološka istraživanja veoma olakšana upotrebom komercijalnih računarskih programa. Njima sa na daleko precizniji način od dosadašnjih istraživanja mogu analizirati određeni fizičko-geografski parametri, a i sam grafički prikaz istih pruža mogućnost donošenja sigurnijih zaključaka. Posebna pogodnost analiziranog programa sadržana je u mogućnosti uspostavljanja određenih modela tj. da se izmenom određenih parametara može predviđati neki geomorfološki proces i njegov intenzitet u budućnosti, kao i da se može izvršiti rekonstrukcija reljefa i određenog procesa u prošlosti. To doprinosi boljem predviđanju određenih geomorfoloških dešavanja u bližoj i daljoj budućnosti. Ovaj računarski program pruža mogućnost kombinovanja sa drugim, sličnim programima (kao što je npr. BRYCE 2), tako da u međusobnoj kombinaciji daju dosta realnu predstavu reljefa (Andonovski T., Milevski I., 1998.).",
publisher = "Srpsko geografsko društvo, Beograd",
journal = "Globus",
title = "Kvantitativna analiza reljefa na primeru sliva Kolubare",
volume = "33",
number = "27",
pages = "65-72",
url = "conv_436"
}
Dragićević, S.. (2002). Kvantitativna analiza reljefa na primeru sliva Kolubare. in Globus
Srpsko geografsko društvo, Beograd., 33(27), 65-72.
conv_436
Dragićević S. Kvantitativna analiza reljefa na primeru sliva Kolubare. in Globus. 2002;33(27):65-72.
conv_436 .
Dragićević, Slavoljub, "Kvantitativna analiza reljefa na primeru sliva Kolubare" in Globus, 33, no. 27 (2002):65-72,
conv_436 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About GERY - GEography RepositoRY | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceInstitutions/communitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About GERY - GEography RepositoRY | Send Feedback

OpenAIRERCUB